Rubiks Bygg ABAktiv

559183-4097AktiebolagRegistrerat 2018ÅSA

Finansiell översikt

19 807 000 kr+60,7%
Omsättning 2024
+39,6%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2024
05 mn10 mn15 mn20 mn201920202021202220232024

Nyckeltal

2024
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn201920202021202220232024
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
201920202021202220232024
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar681 0431 851 7633 310 4933 940 6464 230 1413 377 047
Summa anläggningstillgångar375 205391 272278 429205 017286 421139 027
Summa tillgångar1 056 2482 243 0353 588 9224 145 6634 516 5623 516 074
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder906 8381 819 5203 190 0563 685 9844 300 9294 043 091
Långfristiga skulder98 902377 877160 417160 41772 9170
Summa skulder1 005 7402 197 3973 350 4733 846 4014 373 8464 043 091
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)508−4 870160 11560 813−156 546−669 733
Summa eget kapital50 50845 638238 449299 262142 716−527 017
Resultaträkning
Nettoomsättning3 740 00010 717 0009 908 00012 646 00012 328 00019 807 000
Rörelseresultat19 32347 047255 932125 860−102 269−624 294
EBITDA92 019205 227470 087305 11727 406−539 100
Resultat före skatt1 399−3 948205 45782 789−156 546−669 733
Årets resultat508−4 870160 11560 813−156 546−669 733
Personalkostnader2 332 7135 245 4905 090 3585 622 1415 615 7486 458 805
Avskrivningar72 696158 180214 155179 257129 67585 194
Övriga nyckeltal
Anställda51211111011
Föreslagen utdelning——————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Rubiks Bygg AB

Översikt

Rubiks Bygg AB (org.nr 559183-4097) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Åsa. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 19 807 000 kr, vilket är 60,7 % mer än året innan (12 328 000 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 39,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2024). Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 669 733 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 11 (året innan: 10). Nettoomsättningen per anställd var 1 800 636 kr.

Värt att notera

Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2024 (−527 017 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag