Lindas Ur Sweden ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 699 887 | 1 471 337 | 1 423 373 | 2 322 502 | 2 158 486 | 3 046 707 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 40 000 | 40 000 | 40 000 |
| Summa tillgångar | 1 699 887 | 1 471 337 | 1 423 373 | 2 362 502 | 2 198 486 | 3 086 707 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 1 242 520 | 524 000 | 465 560 | 1 481 835 | 1 308 848 | 1 429 958 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 332 520 | 614 000 | 555 560 | 1 481 835 | 1 308 848 | 1 429 958 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 317 367 | 489 970 | 10 476 | 12 854 | 8 971 | 767 110 |
| Summa eget kapital | 367 367 | 857 337 | 867 813 | 880 667 | 889 638 | 1 656 749 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 2 891 430 | 4 553 237 | 5 213 369 | 5 003 937 | 5 143 559 | 5 595 139 |
| Rörelseresultat | 497 873 | 628 986 | 18 632 | −70 147 | 16 181 | 966 554 |
| Resultat före skatt | 407 476 | 623 912 | 14 118 | 17 703 | 13 231 | 966 956 |
| Årets resultat | 317 367 | 489 970 | 10 476 | 12 854 | 8 971 | 767 110 |
| Personalkostnader | 1 275 | 1 016 667 | 1 564 363 | 1 707 340 | 1 390 688 | 1 624 299 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | 3 | 4 | 4 | 3 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Lindas Ur Sweden AB
Översikt
Lindas Ur Sweden AB (org.nr 559183-3602) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Uppsala.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 5 595 139 kr, vilket är 8,8 % mer än året innan (5 143 559 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 14,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 767 110 kr (13,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 4 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 1 398 785 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 3 086 707 kr och det egna kapitalet 1 656 749 kr (soliditet 53,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.