Lokrantz Kulturmiljö ABAktiv

559182-9204AktiebolagRegistrerat 2018LIDKÖPING

Finansiell översikt

1 118 809 kr+4,9%
Omsättning 2025/26
−6,5%
Genomsnittlig årlig förändring 2023/24–2025/26
0500 tusen1 mn1,5 mn2023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn2023/242024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2025/26

Föreslagen utdelning 100 000 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2024–2026
2023/242024/252025/26
Nettoomsättning1 280 2511 066 8221 118 809
Årets resultat36 08963 782123 414
Balanserat resultat———
Summa tillgångar669 304670 920795 297
Summa skulder477 093414 927415 890
Summa eget kapital192 211255 993379 407
Anställda111
Föreslagen utdelning——100 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i LIDKÖPING

Sammanfattning: Lokrantz Kulturmiljö AB

Översikt

Lokrantz Kulturmiljö AB (org.nr 559182-9204) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Lidköping. Bransch enligt SCB: litterärt skapande och musikkomposition (SNI 90110).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 118 809 kr, vilket är 4,9 % mer än året innan (1 066 822 kr). Från 2024 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 6,5 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 123 414 kr (11,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 118 809 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 795 297 kr och det egna kapitalet 379 407 kr (soliditet 47,7 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 100 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.