Jonsnäs Bygg ABAktiv

559182-5137AktiebolagRegistrerat 2018JÄRFÄLLA

Finansiell översikt

2 445 595 kr+14,0%
Omsättning 2025
+8,3%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2025
01 mn2 mn3 mn2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0250 tusen500 tusen750 tusen2019202020212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Ingen utdelning föreslogs.

Historik
20250 kr
2024125 000 kr
2023100 000 kr
202130 000 kr
2020100 000 kr
2019100 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2019202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar275 163273 229145 703194 409341 368623 155381 116
Summa anläggningstillgångar106 16780 16954 17628 1722 16800
Summa tillgångar381 330353 398199 879222 581343 536623 155381 116
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder200 968139 81667 65694 451140 197356 019224 198
Långfristiga skulder———————
Summa skulder200 968139 81667 65694 451140 197356 019224 198
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)130 362133 22018 64125 90775 209163 79714 782
Summa eget kapital180 362213 582132 223128 130203 339267 136156 918
Resultaträkning
Nettoomsättning1 517 6461 850 2661 428 1181 872 2041 763 4332 145 7222 445 595
Rörelseresultat168 336174 14025 52134 83099 701210 59822 564
EBITDA192 169200 13851 51460 834125 705212 76622 564
Resultat före skatt168 076172 36023 85434 41098 870206 74319 140
Årets resultat130 362133 22018 64125 90775 209163 79714 782
Personalkostnader498 993384 412320 546630 753665 010644 161611 005
Avskrivningar23 83325 99825 99326 00426 0042 1680
Övriga nyckeltal
Anställda1111111
Föreslagen utdelning100 000100 00030 000—100 000125 0000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Jonsnäs Bygg AB

Översikt

Jonsnäs Bygg AB (org.nr 559182-5137) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Järfälla. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 445 595 kr, vilket är 14,0 % mer än året innan (2 145 722 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 14 782 kr (0,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 445 595 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 381 116 kr och det egna kapitalet 156 918 kr (soliditet 41,2 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.