PO Golv & Bygg ABAktiv

559182-2472AktiebolagRegistrerat 2018VISBY

Finansiell översikt

6 866 000 kr+86,1%
Omsättning 2024
+31,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2024
02 mn4 mn6 mn8 mn201920202021202220232024

Nyckeltal

2024
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn201920202021202220232024
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
201920202021202220232024
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar562 197621 671659 0991 362 653897 3871 769 017
Summa anläggningstillgångar20 00815 01210 00815 49787 00993 449
Summa tillgångar582 205636 683669 1071 378 150984 3961 862 466
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder405 672509 279450 4271 113 171728 092954 570
Långfristiga skulder77 5910————
Summa skulder483 263509 280480 0291 159 673744 9921 169 860
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)48 94228 46161 67529 39920 927453 202
Summa eget kapital98 942127 403189 078218 477239 404692 606
Resultaträkning
Nettoomsättning1 769 0002 659 0003 226 0002 708 0003 689 0006 866 000
Rörelseresultat69 55938 467111 64357 0561 720775 071
EBITDA74 55143 463116 64764 41410 208788 631
Resultat före skatt63 44437 37479 96739 89829 667575 813
Årets resultat48 94228 46161 67529 39920 927453 202
Personalkostnader469 580962 5081 317 9351 135 4541 230 6422 039 754
Avskrivningar4 9924 9965 0047 3588 48813 560
Övriga nyckeltal
Anställda122234
Föreslagen utdelning——————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: PO Golv & Bygg AB

Översikt

PO Golv & Bygg AB (org.nr 559182-2472) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Visby. Bransch enligt SCB: golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 6 866 000 kr, vilket är 86,1 % mer än året innan (3 689 000 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 31,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 453 202 kr (6,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 4 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 1 716 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 1 862 466 kr och det egna kapitalet 692 606 kr (soliditet 37,2 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.