Maruth Children Clothes ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 135 744 | 26 509 | 37 858 | 37 858 | 37 858 | 8 342 |
| Summa anläggningstillgångar | 8 032 | 6 979 | 3 491 | 3 491 | 3 491 | 0 |
| Summa tillgångar | 143 776 | 33 488 | 41 349 | 41 349 | 41 349 | 8 342 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 115 163 | 5 000 | 5 671 | 5 671 | 5 671 | 0 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 115 163 | 5 000 | 5 671 | 5 671 | 5 671 | 0 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −32 594 | −124 220 | −6 715 | 0 | 0 | 0 |
| Summa eget kapital | 28 613 | 28 488 | 35 678 | 35 678 | 35 678 | 8 342 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 3 477 | 2 036 | −1 | 0 | — | — |
| Rörelseresultat | −32 594 | −124 220 | −6 716 | 0 | 0 | 0 |
| EBITDA | −24 562 | −112 700 | −3 228 | 0 | — | — |
| Resultat före skatt | −32 594 | −124 220 | −6 715 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −32 594 | −124 220 | −6 715 | 0 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 8 032 | 11 520 | 3 488 | 0 | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Maruth Children Clothes AB
Översikt
Maruth Children Clothes AB (org.nr 559181-5989) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: annan övrig hälso- och sjukvård (SNI 86999).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2023 hade företaget ingen nettoomsättning. Företaget har gått med förlust under alla 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 8 342 kr och det egna kapitalet 8 342 kr (soliditet 100 %).
Värt att notera
Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.