Penny to Pound AktiebolagAktiv

559181-0238AktiebolagRegistrerat 2018STOCKSUND

Finansiell översikt

1 685 000 kr+16,3%
Omsättning 2025
+12,6%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2025
0500 tusen1 mn1,5 mn2 mn2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn2019202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning1 323 000714 0001 252 0001 449 0001 685 000
Årets resultat475 526−3 375350 220238 470326 513
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar2 723 0952 165 9852 555 2253 097 9883 566 986
Summa skulder1 051 486497 752536 772841 0641 285 424
Summa eget kapital1 671 6091 668 2332 018 4532 256 9242 281 562
Anställda11111

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i STOCKSUND

Sammanfattning: Penny to Pound Aktiebolag

Översikt

Penny to Pound Aktiebolag (org.nr 559181-0238) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Stocksund. Bransch enligt SCB: pR och kommunikation (SNI 73300).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 685 000 kr, vilket är 16,3 % mer än året innan (1 449 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 12,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 326 513 kr (19,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 685 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 566 986 kr och det egna kapitalet 2 281 562 kr (soliditet 64,0 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.