Studio Justin Rubin ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 676 745 | 265 177 | 524 493 | 579 872 | 660 472 | 566 415 | 684 363 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 676 745 | 265 177 | 524 493 | 579 872 | 660 472 | 566 415 | 684 363 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 369 499 | 210 067 | 233 941 | 230 291 | 238 840 | 171 360 | 218 178 |
| Långfristiga skulder | — | — | 18 200 | 18 200 | 48 700 | 44 096 | 82 571 |
| Summa skulder | 446 148 | 210 067 | 252 141 | 248 491 | 287 540 | 215 456 | 300 749 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 180 597 | −487 | 217 242 | 59 029 | 41 551 | −21 973 | 32 655 |
| Summa eget kapital | 230 597 | 55 110 | 272 352 | 331 381 | 372 932 | 350 959 | 383 614 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 970 000 | 569 499 | 825 090 | 787 499 | 808 749 | 568 999 | 742 799 |
| Rörelseresultat | 308 508 | −76 287 | 276 158 | 76 161 | 54 141 | −24 170 | 34 461 |
| Resultat före skatt | 231 604 | −329 | 274 128 | 74 717 | 52 703 | −21 973 | 34 774 |
| Årets resultat | 180 597 | −487 | 217 242 | 59 029 | 41 551 | −21 973 | 32 655 |
| Personalkostnader | 637 892 | 652 026 | 627 793 | 678 745 | 736 785 | 565 957 | 681 591 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Studio Justin Rubin AB
Översikt
Studio Justin Rubin AB (org.nr 559180-9685) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Tullinge. Bransch enligt SCB: grafiska tjänster före tryckning (prepress/premedia) (SNI 18130).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 742 799 kr, vilket är 30,5 % mer än året innan (568 999 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 32 655 kr (4,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 742 799 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 684 363 kr och det egna kapitalet 383 614 kr (soliditet 56,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.