Logarden Invest ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 10 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 48 634 | 47 384 | 46 134 | 39 933 | 8 702 | 3 529 | 303 620 |
| Summa anläggningstillgångar | 252 000 | 252 000 | 252 000 | 252 000 | 252 000 | 1 095 750 | 1 095 750 |
| Summa tillgångar | 300 634 | 299 384 | 298 134 | 291 933 | 260 702 | 1 099 279 | 1 399 370 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | 55 508 |
| Långfristiga skulder | 252 000 | 254 981 | 258 539 | 258 539 | 232 539 | 1 070 591 | 987 591 |
| Summa skulder | 252 000 | 254 981 | 258 539 | 258 539 | 232 539 | 1 070 591 | 1 128 099 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 366 | −4 231 | −4 808 | −6 201 | −5 231 | −9 475 | 242 583 |
| Summa eget kapital | 48 634 | 44 403 | 39 595 | 33 394 | 28 163 | 28 688 | 271 271 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | — | — | — | — | — | — | 389 018 |
| Rörelseresultat | −1 366 | −4 231 | −4 808 | −6 201 | −5 231 | −9 475 | 382 500 |
| Resultat före skatt | −1 366 | −4 231 | −4 808 | −6 201 | −5 231 | −9 475 | 297 395 |
| Årets resultat | −1 366 | −4 231 | −4 808 | −6 201 | −5 231 | −9 475 | 242 583 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 10 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Logarden Invest AB
Översikt
Logarden Invest AB (org.nr 559180-6855) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Östersund. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 389 018 kr. Årets resultat 2025 var en vinst på 242 583 kr (62,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 399 370 kr och det egna kapitalet 271 271 kr (soliditet 19,4 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 10 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.