Röntgengranskning och Estetik i Norden ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 218 965 | 306 451 | 409 735 | 201 967 | 205 229 | 498 595 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 218 965 | 306 451 | 409 735 | 201 967 | 205 229 | 498 595 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 81 795 | 67 479 | 62 182 | 57 521 | 37 936 | 115 726 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 81 795 | 67 479 | 62 182 | 57 521 | 37 936 | 115 726 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 87 170 | 101 802 | 108 581 | 46 893 | 22 847 | 335 576 |
| Summa eget kapital | 137 170 | 238 972 | 347 553 | 144 446 | 167 293 | 382 869 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 184 280 | 158 000 | 160 550 | 88 605 | 73 050 | 456 300 |
| Rörelseresultat | 111 755 | 129 517 | 136 922 | 59 152 | 29 969 | 422 575 |
| Resultat före skatt | 111 755 | 129 517 | 136 786 | 59 077 | 30 306 | 422 637 |
| Årets resultat | 87 170 | 101 802 | 108 581 | 46 893 | 22 847 | 335 576 |
| Personalkostnader | — | — | 4 460 | 934 | 1 662 | 0 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 250 000 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Röntgengranskning och Estetik i Norden AB
Översikt
Röntgengranskning och Estetik i Norden AB (org.nr 559180-6632) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Bunkeflostrand. Bransch enligt SCB: specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 456 300 kr, vilket är 525 % mer än året innan (73 050 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 19,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 335 576 kr (73,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 498 595 kr och det egna kapitalet 382 869 kr (soliditet 76,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.