Condins D AktiebolagAktiv

559180-0817AktiebolagRegistrerat 2018VÄSTRA FRÖLUNDA

Finansiell översikt

1 557 000 kr−32,4%
Omsättning 2025
−4,3%
Genomsnittlig årlig förändring 2019–2025
01 mn2 mn3 mn2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn2019202020212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2024

Föreslagen utdelning 377 000 kr.

Historik
2024377 000 kr
2023399 000 kr
2022677 000 kr
2021277 000 kr
2019300 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2019202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar917 495920 9941 138 1951 412 2101 772 2132 198 5931 188 143
Summa anläggningstillgångar20 000260 000260 000260 000260 000260 000960 000
Summa tillgångar937 4951 180 9941 398 1951 672 2102 032 2132 458 5932 148 143
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder302 623393 145237 171185 196249 443273 056174 354
Långfristiga skulder———————
Summa skulder482 623703 145718 171857 1961 219 4431 496 0561 327 354
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)404 872322 977402 175411 991674 755548 767235 252
Summa eget kapital454 872477 849680 024815 014812 770962 537820 789
Resultaträkning
Nettoomsättning2 027 0001 635 0001 656 0002 068 0002 480 0002 302 0001 557 000
Rörelseresultat706 437543 535680 678721 7541 144 563935 829226 747
Resultat före skatt526 437413 535507 958530 698859 654705 149309 978
Årets resultat404 872322 977402 175411 991674 755548 767235 252
Personalkostnader973 806948 601860 7801 114 0731 118 9371 146 0811 174 086
Avskrivningar———————
Övriga nyckeltal
Anställda1111111
Föreslagen utdelning300 000—277 000677 000399 000377 000—

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Condins D Aktiebolag

Översikt

Condins D Aktiebolag (org.nr 559180-0817) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Västra Frölunda. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 557 000 kr, vilket är 32,4 % mindre än året innan (2 302 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,3 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 235 252 kr (15,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 557 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 148 143 kr och det egna kapitalet 820 789 kr (soliditet 38,2 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.