Saad 4Business ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 229 574 | 385 723 | 429 831 | 495 767 | 544 139 | 773 245 | 727 496 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 229 574 | 385 723 | 429 831 | 495 767 | 544 139 | 773 245 | 727 496 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 58 620 | 163 448 | 67 043 | 108 235 | 78 697 | 159 554 | 87 495 |
| Långfristiga skulder | — | — | 81 714 | 24 970 | 30 242 | 0 | — |
| Summa skulder | 58 620 | 178 730 | 148 757 | 133 205 | 108 939 | 211 554 | 139 495 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 120 954 | 36 039 | 74 081 | 97 429 | 72 637 | 126 492 | 26 310 |
| Summa eget kapital | 170 954 | 206 993 | 281 074 | 362 562 | 435 200 | 561 691 | 588 001 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 260 285 | 273 944 | 382 000 | 617 000 | 1 132 000 | 1 128 000 | 1 064 000 |
| Rörelseresultat | 155 067 | 61 130 | 59 137 | 118 888 | 91 170 | 203 454 | 22 535 |
| Resultat före skatt | 155 067 | 45 848 | 74 081 | 118 581 | 92 132 | 159 169 | 35 324 |
| Årets resultat | 120 954 | 36 039 | 74 081 | 97 429 | 72 637 | 126 492 | 26 310 |
| Personalkostnader | — | 217 975 | 184 034 | 375 625 | 819 632 | 564 815 | 852 411 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Saad 4Business AB
Översikt
Saad 4Business AB (org.nr 559179-8771) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Johanneshov.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 064 000 kr, vilket är 5,7 % mindre än året innan (1 128 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 26,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 26 310 kr (2,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 566 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 727 496 kr och det egna kapitalet 588 001 kr (soliditet 80,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.