Storgatans Kött & Chark i Höör ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 109 208 | 237 333 | 208 748 | 195 130 | 214 477 | 212 990 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 109 208 | 237 333 | 208 748 | 195 130 | 214 477 | 212 990 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 34 378 | 141 637 | 236 652 | 270 769 | 255 174 | 245 414 |
| Långfristiga skulder | 22 120 | 1 729 | 5 047 | 25 235 | 12 018 | 6 841 |
| Summa skulder | 56 498 | 143 366 | 241 699 | 296 004 | 267 191 | 252 255 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 710 | 41 257 | −126 917 | −67 923 | 48 160 | 13 449 |
| Summa eget kapital | 52 710 | 93 967 | −32 951 | −100 874 | −52 714 | −39 265 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 691 993 | 1 779 000 | 1 852 000 | 1 820 249 | 2 023 541 | 2 355 789 |
| Rörelseresultat | 21 732 | 53 535 | −105 823 | −22 205 | 98 315 | 64 664 |
| Resultat före skatt | 3 502 | 53 850 | −126 917 | −67 924 | 48 160 | 13 449 |
| Årets resultat | 2 710 | 41 257 | −126 917 | −67 923 | 48 160 | 13 449 |
| Personalkostnader | 27 745 | 93 952 | 425 638 | 351 032 | 338 146 | 263 331 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 0 | 1 | 2 | 2 | — | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Storgatans Kött & Chark i Höör AB
Översikt
Storgatans Kött & Chark i Höör AB (org.nr 559178-6883) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Höör.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 355 789 kr, vilket är 16,4 % mer än året innan (2 023 541 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 13 449 kr (0,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 177 895 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−39 265 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.