Irene Städ ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 328 000 | 357 184 | 452 745 | 491 444 | 539 798 | 820 620 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 328 000 | 357 184 | 452 745 | 491 444 | 539 798 | 820 620 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 259 534 | 278 986 | 235 559 | 275 029 | 283 588 | 324 218 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 259 534 | 283 595 | 244 942 | 284 412 | 283 588 | 324 218 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 18 310 | 5 123 | 134 214 | 99 229 | 199 178 | 240 192 |
| Summa eget kapital | 68 466 | 73 589 | 207 803 | 207 032 | 256 210 | 496 402 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 446 751 | 1 565 673 | 1 682 023 | 1 849 986 | 2 147 109 | 2 132 479 |
| Rörelseresultat | 23 350 | 9 700 | 176 821 | 127 260 | 256 367 | 300 998 |
| Resultat före skatt | 23 294 | 9 011 | 176 661 | 127 284 | 255 168 | 302 636 |
| Årets resultat | 18 310 | 5 123 | 134 214 | 99 229 | 199 178 | 240 192 |
| Personalkostnader | 1 398 473 | 1 446 036 | 1 354 251 | 1 569 515 | 1 740 553 | 1 633 844 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 5 | 5 | 5 | 5 | 6 | 6 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 100 000 | 150 000 | 0 | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Irene Städ AB
Översikt
Irene Städ AB (org.nr 559177-4293) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Bandhagen. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 132 479 kr, vilket är 0,7 % mindre än året innan (2 147 109 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,1 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 240 192 kr (11,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6. Nettoomsättningen per anställd var 355 413 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 820 620 kr och det egna kapitalet 496 402 kr (soliditet 60,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.