MALPA BYGG ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 50 000 | 50 000 | 172 932 | 28 973 | 79 432 | 421 227 | 450 783 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 27 795 | 13 898 | 0 | 0 | 152 567 |
| Summa tillgångar | 50 000 | 50 000 | 200 727 | 42 871 | 79 432 | 421 227 | 603 350 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | — | — | 150 686 | 3 051 | 52 301 | 54 145 | 191 386 |
| Långfristiga skulder | — | — | 10 154 | 79 | 0 | 258 000 | 297 395 |
| Summa skulder | 0 | 0 | 160 840 | 3 130 | 52 301 | 312 145 | 488 781 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | 0 | −10 113 | −146 | −11 506 | 81 951 | 5 487 |
| Summa eget kapital | 50 000 | 50 000 | 39 887 | 39 741 | 27 131 | 109 082 | 114 569 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | — | — | 158 895 | 152 955 | 300 089 | 321 440 | 420 876 |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | −9 768 | −68 | −11 673 | 107 454 | 10 403 |
| EBITDA | — | — | 4 129 | 13 829 | 2 225 | 107 454 | 18 431 |
| Resultat före skatt | 0 | 0 | −10 113 | −146 | −11 506 | 107 748 | 8 593 |
| Årets resultat | 0 | 0 | −10 113 | −146 | −11 506 | 81 951 | 5 487 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | 13 897 | 13 897 | 13 898 | 0 | 8 028 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: MALPA BYGG AB
Översikt
MALPA BYGG AB (org.nr 559176-9251) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Hägersten. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 420 876 kr, vilket är 30,9 % mer än året innan (321 440 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 27,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 5 487 kr (1,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 603 350 kr och det egna kapitalet 114 569 kr (soliditet 19,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.