Enkay ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 848 200 | 1 442 154 | 1 717 050 | 1 743 140 | 1 865 821 | 1 963 696 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 240 000 | 280 000 | 280 000 | 267 963 | 328 228 |
| Summa tillgångar | 1 848 200 | 1 682 154 | 1 997 050 | 2 023 140 | 2 133 784 | 2 291 924 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 600 905 | 403 187 | 479 410 | 446 712 | 440 718 | 557 111 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 010 905 | 813 187 | 959 410 | 926 712 | 920 718 | 807 111 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 140 599 | 31 672 | 168 673 | 58 788 | 116 638 | 271 747 |
| Summa eget kapital | 837 295 | 868 967 | 1 037 640 | 1 096 428 | 1 213 066 | 1 484 813 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 459 502 | 1 390 130 | 1 658 508 | 1 419 925 | 1 583 385 | 1 578 938 |
| Rörelseresultat | 237 012 | 38 432 | 281 626 | 51 460 | 95 913 | 94 079 |
| Resultat före skatt | 179 354 | 40 420 | 212 944 | 76 201 | 150 261 | 349 635 |
| Årets resultat | 140 599 | 31 672 | 168 673 | 58 788 | 116 638 | 271 747 |
| Personalkostnader | 1 189 631 | 1 306 515 | 1 339 093 | 1 332 074 | 1 455 687 | 1 449 332 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Enkay AB
Översikt
Enkay AB (org.nr 559176-1878) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 578 938 kr, i nivå med året innan. Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 271 747 kr (17,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 789 469 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 291 924 kr och det egna kapitalet 1 484 813 kr (soliditet 64,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.