Mergruppen ABAktiv

559176-1829AktiebolagRegistrerat 2018LINKÖPING

Finansiell översikt

12 843 000 kr+53,7%
Omsättning 2026
+13,1%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022–2026
05 mn10 mn15 mn20222023202420252026

Nyckeltal

2026
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn20222023202420252026

Utdelning

föreslagen
2026

Föreslagen utdelning 2 300 000 kr.

Historik
20262 300 000 kr
2025400 000 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
20222023202420252026
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar4 656 3092 933 7433 125 5112 238 2254 621 438
Summa anläggningstillgångar———237 046676 951
Summa tillgångar4 656 3092 933 7433 125 5112 475 2715 298 389
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder1 322 6561 127 4891 126 7991 690 3622 094 976
Långfristiga skulder—————
Summa skulder1 322 6561 127 4891 126 7991 690 3622 094 976
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)2 064 0891 472 6011 892 458734 6972 818 504
Summa eget kapital3 333 6531 806 2541 998 712784 9093 203 413
Resultaträkning
Nettoomsättning7 848 0008 198 0009 532 0008 357 00012 843 000
Rörelseresultat2 617 2681 871 4932 399 541930 4453 570 112
EBITDA———938 6193 640 825
Resultat före skatt2 606 4041 864 8272 391 931937 3333 566 945
Årets resultat2 064 0891 472 6011 892 458734 6972 818 504
Personalkostnader3 203 5514 184 2744 693 8744 993 6986 506 793
Avskrivningar———8 17470 713
Övriga nyckeltal
Anställda46779
Föreslagen utdelning———400 0002 300 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Mergruppen AB

Översikt

Mergruppen AB (org.nr 559176-1829) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Linköping. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 12 843 000 kr, vilket är 53,7 % mer än året innan (8 357 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 13,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 2 818 504 kr (21,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 9 (året innan: 7). Nettoomsättningen per anställd var 1 427 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 5 298 389 kr och det egna kapitalet 3 203 413 kr (soliditet 60,5 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 2 300 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Mergruppen AB (559176-1829) — bolagsprofil.se