Mr Helper ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 200 242 | 311 704 | 379 347 | 428 777 | 735 651 | 899 339 |
| Summa anläggningstillgångar | 550 000 | 147 000 | 97 000 | 97 000 | 610 000 | 715 365 |
| Summa tillgångar | 750 242 | 458 704 | 476 347 | 525 777 | 1 345 651 | 1 614 704 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 544 909 | 220 830 | 129 134 | 184 287 | 189 214 | 262 083 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | 68 853 |
| Summa skulder | 544 909 | 220 830 | 129 134 | 184 287 | 189 214 | 330 936 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −679 204 | 32 541 | 109 339 | −5 723 | 814 947 | 127 331 |
| Summa eget kapital | 205 333 | 237 874 | 347 213 | 341 490 | 1 156 437 | 1 283 768 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 303 774 | 309 945 | 1 016 238 | 1 678 117 | 2 202 014 | 2 956 733 |
| Rörelseresultat | −679 151 | −50 750 | 109 478 | −5 265 | 62 253 | 1 387 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | 16 707 |
| Resultat före skatt | −679 204 | 32 541 | 109 339 | −5 723 | 814 947 | 127 331 |
| Årets resultat | −679 204 | 32 541 | 109 339 | −5 723 | 814 947 | 127 331 |
| Personalkostnader | 333 018 | 0 | 125 263 | 714 825 | 1 031 008 | 1 531 589 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | 15 320 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | — | 2 | 3 | 3 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Mr Helper AB
Översikt
Mr Helper AB (org.nr 559175-9898) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Tyresö. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 956 733 kr, vilket är 34,3 % mer än året innan (2 202 014 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 57,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 127 331 kr (4,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 591 347 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 614 704 kr och det egna kapitalet 1 283 768 kr (soliditet 79,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.