Villoeco ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 481 219 | 692 403 | 1 513 459 | 2 226 845 | 2 656 415 | 2 002 491 |
| Summa anläggningstillgångar | 60 830 | 101 022 | 154 718 | 155 259 | 661 392 | 1 151 392 |
| Summa tillgångar | 542 049 | 793 425 | 1 668 177 | 2 382 104 | 3 317 807 | 3 153 883 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 492 035 | 693 034 | 1 115 691 | 1 546 903 | 2 212 058 | 2 258 355 |
| Långfristiga skulder | — | 39 303 | 487 799 | 572 942 | 876 218 | 661 926 |
| Summa skulder | 492 035 | 732 337 | 1 603 490 | 2 119 845 | 3 088 276 | 2 920 281 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 14 | 11 074 | 3 599 | 197 572 | −32 728 | 4 071 |
| Summa eget kapital | 50 014 | 61 088 | 64 687 | 262 259 | 229 531 | 233 602 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 774 343 | 2 948 077 | 5 041 018 | 5 449 144 | 5 090 252 | 5 768 579 |
| Rörelseresultat | 2 071 | 35 014 | 17 568 | 373 720 | 199 506 | 582 341 |
| EBITDA | 7 935 | 39 879 | 22 433 | 378 585 | 203 373 | 582 341 |
| Resultat före skatt | 1 543 | 16 785 | 6 835 | 258 519 | −22 202 | 25 010 |
| Årets resultat | 14 | 11 074 | 3 599 | 197 572 | −32 728 | 4 071 |
| Personalkostnader | 1 033 052 | 2 055 795 | 4 227 279 | 3 722 731 | 3 795 052 | 4 148 453 |
| Avskrivningar | 5 864 | 4 865 | 4 865 | 4 865 | 3 867 | 0 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 3 | 5 | 8 | 8 | 8 | 9 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Villoeco AB
Översikt
Villoeco AB (org.nr 559175-8775) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Märsta. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 5 768 579 kr, vilket är 13,3 % mer än året innan (5 090 252 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 26,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 4 071 kr (0,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 9 (året innan: 8). Nettoomsättningen per anställd var 640 953 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 3 153 883 kr och det egna kapitalet 233 602 kr (soliditet 7,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.