Vårdkontakt i norr ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 167 215 | 267 402 | 296 686 | 460 256 | 605 246 | 643 742 |
| Summa anläggningstillgångar | 523 | 523 | 523 | 523 | 523 | 35 323 |
| Summa tillgångar | 167 738 | 267 925 | 297 209 | 460 779 | 605 769 | 679 065 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 48 142 | 82 766 | 115 484 | 195 383 | 271 621 | 279 097 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 68 979 | 123 307 | 156 025 | 235 924 | 312 162 | 339 413 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 48 759 | 45 859 | −3 434 | 83 671 | 68 750 | 46 046 |
| Summa eget kapital | 98 759 | 144 618 | 141 184 | 224 855 | 293 607 | 339 652 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 267 526 | 392 513 | 344 593 | 505 779 | 566 097 | 515 037 |
| Rörelseresultat | 83 348 | 68 212 | −3 434 | 106 076 | 86 803 | 78 040 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | 86 440 |
| Resultat före skatt | 62 511 | 58 508 | −3 434 | 106 017 | 86 803 | 58 265 |
| Årets resultat | 48 759 | 45 859 | −3 434 | 83 671 | 68 750 | 46 046 |
| Personalkostnader | 83 687 | 20 206 | 8 735 | 27 619 | 40 897 | 9 326 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | 8 400 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | 0 | 0 | — | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Vårdkontakt i norr AB
Översikt
Vårdkontakt i norr AB (org.nr 559175-7629) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Umeå. Bransch enligt SCB: vård och omsorg i särskilda boendeformer för äldre personer (SNI 87301).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 515 037 kr, vilket är 9,0 % mindre än året innan (566 097 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 14,0 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 46 046 kr (8,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2020: 1. Nettoomsättningen per anställd var 392 513 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 679 065 kr och det egna kapitalet 339 652 kr (soliditet 50,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.