Malms Mat & Logi ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2021Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2021
| 2019 | 2020 | 2021 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 227 856 | 81 171 | 232 245 |
| Summa anläggningstillgångar | 462 417 | 409 417 | 286 417 |
| Summa tillgångar | 690 273 | 490 588 | 518 662 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 308 030 | 215 452 | 170 642 |
| Långfristiga skulder | 259 995 | 219 993 | 139 989 |
| Summa skulder | 589 853 | 435 445 | 310 631 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 50 420 | −105 277 | 152 888 |
| Summa eget kapital | 100 420 | 55 143 | 208 031 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 798 000 | 888 000 | 1 729 000 |
| Rörelseresultat | 102 677 | −112 528 | 177 602 |
| EBITDA | 195 260 | 472 | 300 602 |
| Resultat före skatt | 64 825 | −105 277 | 165 666 |
| Årets resultat | 50 420 | −105 277 | 152 888 |
| Personalkostnader | 15 235 | 210 482 | 357 558 |
| Avskrivningar | 92 583 | 113 000 | 123 000 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 0 | 2 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Malms Mat & Logi AB
Översikt
Malms Mat & Logi AB (org.nr 559175-5151) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Slite. Bransch enligt SCB: hotellverksamhet med restaurangrörelse (SNI 55101).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2021 var 1 729 000 kr, vilket är 94,7 % mer än året innan (888 000 kr). Från 2019 till 2021 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 47,2 % per år. Årets resultat 2021 var en vinst på 152 888 kr (8,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2021: 3 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 576 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2021 var balansomslutningen 518 662 kr och det egna kapitalet 208 031 kr (soliditet 40,1 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2021.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.