Örnbergs Plåtslageri och Hantverk ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 40 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 622 485 | 844 591 | 788 875 | 467 926 | 405 231 |
| Årets resultat | −75 249 | 39 362 | −17 453 | −6 640 | 10 918 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 564 068 | 625 121 | 416 033 | 372 771 | 385 666 |
| Summa skulder | 31 649 | 53 340 | 61 705 | 25 083 | 27 060 |
| Summa eget kapital | 532 419 | 571 781 | 354 328 | 347 688 | 358 606 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 200 000 | 0 | 0 | 40 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Örnbergs Plåtslageri och Hantverk AB
Översikt
Örnbergs Plåtslageri och Hantverk AB (org.nr 559175-0228) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Hörnefors. Bransch enligt SCB: takarbeten av plåt (SNI 43411).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 405 231 kr, vilket är 13,4 % mindre än året innan (467 926 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 10,2 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 10 918 kr (2,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 405 231 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 385 666 kr och det egna kapitalet 358 606 kr (soliditet 93,0 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 40 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.