Devalarol IT ABAktiv

559174-8990AktiebolagRegistrerat 2018GÖTEBORG

Finansiell översikt

505 139 kr+0,8%
Omsättning 2025
+42,6%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2025
0200 tusen400 tusen600 tusen2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn2019202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2019202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar132 020268 651200 610220 904722 4141 057 5851 241 913
Summa anläggningstillgångar———————
Summa tillgångar132 020268 651200 610220 904722 4141 057 5851 241 913
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder27 586118 45621 16423 750189 384235 525285 991
Långfristiga skulder———————
Summa skulder27 586118 45621 16423 750299 290447 827570 131
Aktiekapital60 00060 00060 00060 00060 00060 00060 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)44 43445 76129 25117 709226 305186 63462 024
Summa eget kapital104 434150 195179 446197 154423 124609 758671 782
Resultaträkning
Nettoomsättning60 00061 00062 00063 443480 000501 059505 139
Rörelseresultat57 24659 32337 73226 242404 229352 567180 798
Resultat före skatt57 24658 56237 61426 117294 225249 915106 419
Årets resultat44 43445 76129 25117 709226 305186 63462 024
Personalkostnader————20 0390—
Avskrivningar———————
Övriga nyckeltal
Anställda0000000
Föreslagen utdelning—00————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Devalarol IT AB

Översikt

Devalarol IT AB (org.nr 559174-8990) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 505 139 kr, vilket är 0,8 % mer än året innan (501 059 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 42,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 62 024 kr (12,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 241 913 kr och det egna kapitalet 671 782 kr (soliditet 54,1 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag