Addera Assistans ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 8 370 246 | 7 920 899 |
| Summa anläggningstillgångar | 22 765 | 19 827 |
| Summa tillgångar | 8 393 011 | 7 940 726 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 6 231 298 | 7 892 826 |
| Långfristiga skulder | 2 111 000 | 0 |
| Summa skulder | 8 342 298 | 7 892 826 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 907 603 | −2 813 |
| Summa eget kapital | 50 713 | 47 900 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 37 077 000 | 50 131 000 |
| Rörelseresultat | −1 778 738 | 57 156 |
| EBITDA | −1 775 800 | 60 094 |
| Resultat före skatt | −1 907 603 | −2 813 |
| Årets resultat | −1 907 603 | −2 813 |
| Personalkostnader | 37 016 824 | 48 081 108 |
| Avskrivningar | 2 938 | 2 938 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 56 | 83 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Addera Assistans AB
Översikt
Addera Assistans AB (org.nr 559173-4024) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Ljusdal.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 50 131 000 kr, vilket är 35,2 % mer än året innan (37 077 000 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 2 813 kr. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 83 (året innan: 56). Nettoomsättningen per anställd var 603 988 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 940 726 kr och det egna kapitalet 47 900 kr (soliditet 0,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.