MedFer ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 55 481 | 91 572 | 354 132 | 254 180 | 265 980 | 100 929 | 231 956 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 55 481 | 91 572 | 354 132 | 254 180 | 265 980 | 100 929 | 231 956 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 5 500 | 19 799 | 177 238 | 134 992 | 149 869 | 5 134 | 107 259 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 5 500 | 19 799 | 177 238 | 134 992 | 149 869 | 5 134 | 107 259 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −20 | 21 792 | 105 121 | −57 706 | −3 077 | −3 695 | 28 901 |
| Summa eget kapital | 49 981 | 71 773 | 176 894 | 119 188 | 116 111 | 95 795 | 124 697 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 22 000 | 46 535 | 374 873 | 6 115 | 118 980 | 197 000 | 497 000 |
| Rörelseresultat | −20 | 27 717 | 132 393 | −57 706 | −3 077 | 2 637 | 40 906 |
| Resultat före skatt | −20 | 27 717 | 132 393 | −57 706 | −3 077 | −3 216 | 41 116 |
| Årets resultat | −20 | 21 792 | 105 121 | −57 706 | −3 077 | −3 695 | 28 901 |
| Personalkostnader | — | — | 232 672 | 16 800 | 53 745 | 21 690 | 92 972 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: MedFer AB
Översikt
MedFer AB (org.nr 559173-2010) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 497 000 kr, vilket är 152 % mer än året innan (197 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 68,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 28 901 kr (5,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 497 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 231 956 kr och det egna kapitalet 124 697 kr (soliditet 53,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.