Hertzmans Kakel & Klinker ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 135 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 617 000 | 3 386 000 | 3 145 000 | 2 067 000 | 3 812 000 |
| Årets resultat | 70 636 | 309 | −120 665 | −242 737 | 355 585 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 988 543 | 871 980 | 549 237 | 79 994 | 781 168 |
| Summa skulder | 745 110 | 678 238 | 476 160 | 249 654 | 595 242 |
| Summa eget kapital | 243 433 | 193 742 | 73 077 | −169 660 | 185 926 |
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 50 000 | — | — | — | 135 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Hertzmans Kakel & Klinker AB
Översikt
Hertzmans Kakel & Klinker AB (org.nr 559173-0139) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Landvetter. Bransch enligt SCB: golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 812 000 kr, vilket är 84,4 % mer än året innan (2 067 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 19,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 355 585 kr (9,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 1 906 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 781 168 kr och det egna kapitalet 185 926 kr (soliditet 23,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 135 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.