Hassela Property Group ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 34 796 | 48 691 | 272 613 | 127 247 | 54 155 |
| Summa anläggningstillgångar | 716 947 | 700 453 | 758 959 | 1 212 728 | 1 209 123 |
| Summa tillgångar | 751 743 | 749 144 | 1 031 572 | 1 339 975 | 1 263 278 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 40 461 | 37 410 | 212 225 | 136 259 | 131 723 |
| Långfristiga skulder | 433 825 | 424 445 | 415 065 | 649 435 | 635 055 |
| Summa skulder | 474 286 | 461 855 | 627 290 | 830 371 | 766 778 |
| Aktiekapital | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 14 932 | 9 832 | 16 993 | 105 323 | −13 105 |
| Summa eget kapital | 277 457 | 287 289 | 404 282 | 509 604 | 496 500 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 198 000 | 205 000 | 312 000 | 570 000 | 385 000 |
| Rörelseresultat | 30 361 | 20 146 | 28 670 | 188 495 | −35 244 |
| EBITDA | 46 855 | 36 640 | 45 164 | 209 364 | −2 999 |
| Resultat före skatt | 19 004 | 12 413 | 21 364 | 132 933 | −13 105 |
| Årets resultat | 14 932 | 9 832 | 16 993 | 105 323 | −13 105 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 16 494 | 16 494 | 16 494 | 20 869 | 32 245 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Hassela Property Group AB
Översikt
Hassela Property Group AB (org.nr 559172-3894) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Hassela. Bransch enligt SCB: vandrarhemsverksamhet (SNI 55201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 385 000 kr, vilket är 32,5 % mindre än året innan (570 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 18,1 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 13 105 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 263 278 kr och det egna kapitalet 496 500 kr (soliditet 39,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.