Dentacta ABAktiv

559172-1062AktiebolagRegistrerat 2018STRÄNGNÄS

Finansiell översikt

5 778 000 kr+14,7%
Omsättning 2025
+4,8%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2025
02 mn4 mn6 mn8 mn2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn2019202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2019202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar495 724854 600947 239479 283516 114662 644744 965
Summa anläggningstillgångar1 127 3701 051 443741 923419 241262 998431 330422 354
Summa tillgångar1 623 0941 906 0431 689 162898 524779 1121 093 9741 167 319
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder779 3562 166 8031 328 471379 866637 835745 001714 838
Långfristiga skulder458 342311 08094 768120 8540270 605279 858
Summa skulder1 237 6982 477 8831 423 239500 720637 8351 015 606994 696
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)−64 606−957 236837 763131 882−256 527−412 90994 255
Summa eget kapital385 396−571 840265 923397 804141 27778 368172 623
Resultaträkning
Nettoomsättning4 370 0004 838 0006 251 0005 020 0004 968 0005 036 0005 778 000
Rörelseresultat−11 835−891 120869 563181 928−254 174−593 45414 999
EBITDA360 795−547 6021 221 581504 61073 709−430 939154 578
Resultat före skatt−54 838−957 236839 958172 917−256 527−412 90994 255
Årets resultat−64 606−957 236837 763131 882−256 527−412 90994 255
Personalkostnader1 707 6373 200 5182 442 1132 530 4452 746 7363 239 2063 341 870
Avskrivningar372 630343 518352 018322 682327 883162 515139 579
Övriga nyckeltal
Anställda4444454
Föreslagen utdelning———————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Dentacta AB

Översikt

Dentacta AB (org.nr 559172-1062) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Strängnäs. Bransch enligt SCB: tandläkarverksamhet (SNI 86230).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 778 000 kr, vilket är 14,7 % mer än året innan (5 036 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 94 255 kr (1,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 5). Nettoomsättningen per anställd var 1 444 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 167 319 kr och det egna kapitalet 172 623 kr (soliditet 14,8 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.