Ardre Bygg och Golf ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 507 812 | 647 888 | 708 242 | 1 296 450 | 2 291 855 | 2 482 047 |
| Summa anläggningstillgångar | 373 146 | 293 916 | 203 630 | 300 126 | 616 502 | 673 977 |
| Summa tillgångar | 880 958 | 941 804 | 911 872 | 1 596 576 | 2 908 357 | 3 156 024 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 623 780 | 719 212 | 723 908 | 962 775 | 1 784 531 | 1 939 069 |
| Långfristiga skulder | 132 071 | 83 016 | 41 508 | 0 | 429 750 | 236 250 |
| Summa skulder | 755 851 | 802 228 | 765 416 | 996 750 | 2 248 256 | 2 294 277 |
| Aktiekapital | 175 000 | 175 000 | 175 000 | 175 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −194 | 14 470 | 6 880 | 453 371 | 60 275 | 201 646 |
| Summa eget kapital | 125 107 | 139 576 | 146 456 | 599 826 | 660 101 | 861 747 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 3 249 000 | 3 401 000 | 4 190 000 | 4 773 000 | 6 179 000 | 8 323 000 |
| Rörelseresultat | 4 656 | 17 732 | 9 251 | 604 125 | 77 484 | 358 387 |
| EBITDA | 98 510 | 112 075 | 107 043 | 702 629 | 189 866 | 460 612 |
| Resultat före skatt | −194 | 14 470 | 6 880 | 569 223 | 75 496 | 254 163 |
| Årets resultat | −194 | 14 470 | 6 880 | 453 371 | 60 275 | 201 646 |
| Personalkostnader | 1 081 350 | 1 331 633 | 1 296 042 | 1 416 997 | 1 575 620 | 1 722 616 |
| Avskrivningar | 93 854 | 94 343 | 97 792 | 98 504 | 112 382 | 102 225 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Ardre Bygg och Golf AB
Översikt
Ardre Bygg och Golf AB (org.nr 559170-9323) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Ljugarn. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 323 000 kr, vilket är 34,7 % mer än året innan (6 179 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 20,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 201 646 kr (2,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4. Nettoomsättningen per anställd var 2 080 750 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 156 024 kr och det egna kapitalet 861 747 kr (soliditet 27,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.