Studio Gyllensten ABAktiv

559170-7061AktiebolagRegistrerat 2018STENHAMRA

Finansiell översikt

5 531 000 kr+71,0%
Omsättning 2025
+28,6%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2025
02 mn4 mn6 mn2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn2019202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2019202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar384 023260 385493 148577 736992 6701 077 3152 160 513
Summa anläggningstillgångar20 46715 35010 2335 116225 566418 964372 111
Summa tillgångar404 490275 735503 381582 8521 218 2361 496 2792 532 624
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder162 249182 127328 547196 346527 887609 7471 055 589
Långfristiga skulder———————
Summa skulder219 749182 127328 547256 346679 387792 1221 422 113
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)134 741−91 13381 226151 672212 342165 308406 354
Summa eget kapital184 74193 608174 834326 506538 849704 1571 110 511
Resultaträkning
Nettoomsättning1 223 000587 000808 0001 229 0002 423 0003 234 0005 531 000
Rörelseresultat230 994−148 49683 245249 808364 124245 883699 381
EBITDA236 111−143 37988 362254 925425 631329 960819 234
Resultat före skatt172 996−91 13381 226189 854269 148209 785513 519
Årets resultat134 741−91 13381 226151 672212 342165 308406 354
Personalkostnader729 945621 285455 812750 2411 180 0541 702 3662 512 514
Avskrivningar5 1175 1175 1175 11761 50784 077119 853
Övriga nyckeltal
Anställda1111245
Föreslagen utdelning———————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i STENHAMRA

Sammanfattning: Studio Gyllensten AB

Översikt

Studio Gyllensten AB (org.nr 559170-7061) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Stenhamra. Bransch enligt SCB: fotoverksamhet (SNI 74200).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 531 000 kr, vilket är 71,0 % mer än året innan (3 234 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 28,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 406 354 kr (7,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 1 106 200 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 532 624 kr och det egna kapitalet 1 110 511 kr (soliditet 43,8 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.