Molon Labs ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 48 590 | 35 140 | 82 945 | 6 309 | 125 818 | 28 617 | 126 593 |
| Summa anläggningstillgångar | 80 585 | 239 014 | 325 943 | 181 113 | 215 861 | 442 360 | 487 360 |
| Summa tillgångar | 129 175 | 274 154 | 408 888 | 187 422 | 341 679 | 470 977 | 613 953 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 5 033 | 28 943 | 77 219 | 1 | 66 533 | 65 251 | 97 099 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 5 033 | 66 187 | 214 463 | 137 245 | 166 533 | 165 251 | 197 099 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 74 142 | 83 825 | −13 542 | −144 248 | 124 969 | 130 580 | 111 128 |
| Summa eget kapital | 124 142 | 207 967 | 194 425 | 50 177 | 175 146 | 305 726 | 416 854 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 132 165 | 167 068 | 123 270 | 0 | 113 880 | 197 267 | 301 166 |
| Rörelseresultat | 96 505 | 144 979 | 8 999 | −15 880 | 73 127 | 164 456 | 140 043 |
| EBITDA | — | 158 050 | 22 070 | −2 808 | 73 127 | 164 456 | — |
| Resultat före skatt | 96 500 | 107 735 | 8 949 | −144 248 | 150 428 | 164 456 | 139 976 |
| Årets resultat | 74 142 | 83 825 | −13 542 | −144 248 | 124 969 | 130 580 | 111 128 |
| Personalkostnader | — | — | 100 000 | 0 | — | — | — |
| Avskrivningar | — | 13 071 | 13 071 | 13 072 | 0 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | — | 0 | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Molon Labs AB
Översikt
Molon Labs AB (org.nr 559170-2724) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Värmdö. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 301 166 kr, vilket är 52,7 % mer än året innan (197 267 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 14,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 111 128 kr (36,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 613 953 kr och det egna kapitalet 416 854 kr (soliditet 67,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.