Uppsala Hassans ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 3 142 261 | 1 825 891 | 1 801 841 | 1 045 374 | 766 055 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | 204 222 |
| Summa tillgångar | 3 142 261 | 1 825 891 | 1 801 841 | 1 045 374 | 970 277 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 845 638 | 570 294 | 500 818 | 490 878 | 581 684 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | 169 771 |
| Summa skulder | 1 822 338 | 1 501 994 | 982 518 | 865 578 | 881 455 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 129 217 | 3 974 | 760 459 | 100 473 | 9 026 |
| Summa eget kapital | 1 319 923 | 323 897 | 819 323 | 179 796 | 88 822 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 793 333 | 4 440 727 | 4 129 833 | 4 066 223 | 4 272 921 |
| Rörelseresultat | 192 249 | −44 232 | −175 902 | −6 896 | −201 027 |
| EBITDA | — | — | — | — | −184 468 |
| Resultat före skatt | 165 295 | 8 269 | 973 182 | 130 380 | 32 196 |
| Årets resultat | 129 217 | 3 974 | 760 459 | 100 473 | 9 026 |
| Personalkostnader | 1 719 377 | 2 054 374 | 1 698 653 | 1 756 573 | 2 087 875 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | 16 559 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 265 033 | 740 000 | 100 000 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Uppsala Hassans AB
Översikt
Uppsala Hassans AB (org.nr 559170-1403) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 272 921 kr, vilket är 5,1 % mer än året innan (4 066 223 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 24,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 9 026 kr (0,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 424 307 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 970 277 kr och det egna kapitalet 88 822 kr (soliditet 9,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.