SR-Equestrian ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 424 310 | 376 511 | 149 105 | 83 023 |
| Summa anläggningstillgångar | 124 481 | 99 352 | 74 223 | 49 094 |
| Summa tillgångar | 548 791 | 475 863 | 223 328 | 132 117 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 446 074 | 323 248 | 173 328 | 82 116 |
| Långfristiga skulder | 0 | 7 569 | 0 | — |
| Summa skulder | 446 074 | 330 817 | 173 328 | 82 116 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −277 952 | 42 329 | −132 568 | −154 046 |
| Summa eget kapital | 102 717 | 145 046 | 50 000 | 50 001 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 266 000 | 556 000 | 312 000 | 60 000 |
| Rörelseresultat | −433 277 | 64 139 | −101 634 | −150 338 |
| EBITDA | −413 098 | 89 268 | −76 505 | −125 209 |
| Resultat före skatt | −277 952 | 42 329 | −132 568 | −154 046 |
| Årets resultat | −277 952 | 42 329 | −132 568 | −154 046 |
| Personalkostnader | 287 175 | 25 600 | 14 652 | 8 547 |
| Avskrivningar | 20 179 | 25 129 | 25 129 | 25 129 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: SR-Equestrian AB
Översikt
SR-Equestrian AB (org.nr 559169-7106) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Väröbacka. Bransch enligt SCB: sport- och fritidsutbildning (SNI 85510).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 60 000 kr, vilket är 80,8 % mindre än året innan (312 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 39,1 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 154 046 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 4 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 132 117 kr och det egna kapitalet 50 001 kr (soliditet 37,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.