SI Empire ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 032 856 | 2 705 269 | 6 737 041 | 5 150 210 | 6 160 440 | 6 664 615 |
| Summa anläggningstillgångar | 117 125 | 318 875 | 275 208 | 616 827 | 565 977 | 526 701 |
| Summa tillgångar | 1 149 981 | 3 024 144 | 7 012 249 | 5 767 037 | 6 726 417 | 7 191 316 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 169 724 | 2 203 709 | 0 | 2 421 | 28 220 | 114 155 |
| Långfristiga skulder | 612 886 | 429 553 | 1 637 787 | 202 354 | 1 198 204 | 1 878 560 |
| Summa skulder | 837 610 | 2 688 262 | 1 637 787 | 204 775 | 1 226 424 | 1 992 715 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 121 541 | 23 511 | 5 038 581 | 187 800 | −62 269 | −301 392 |
| Summa eget kapital | 312 371 | 335 882 | 5 374 462 | 5 562 262 | 5 499 993 | 5 198 601 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 277 420 | 142 747 | 319 536 | 120 430 | 62 449 | −5 |
| Rörelseresultat | 154 706 | 30 492 | −103 569 | −393 463 | −400 256 | −522 813 |
| EBITDA | 171 915 | 85 409 | −35 369 | −381 023 | −332 756 | −455 204 |
| Resultat före skatt | 154 706 | 30 055 | 5 038 581 | 187 800 | −62 269 | −301 392 |
| Årets resultat | 121 541 | 23 511 | 5 038 581 | 187 800 | −62 269 | −301 392 |
| Personalkostnader | 800 | 800 | 0 | 26 976 | 36 712 | 259 553 |
| Avskrivningar | 17 209 | 54 917 | 68 200 | 12 440 | 67 500 | 67 609 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: SI Empire AB
Översikt
SI Empire AB (org.nr 559169-4004) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Södertälje. Bransch enligt SCB: holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var −5 kr, vilket är 100 % mindre än året innan (62 449 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 301 392 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 191 316 kr och det egna kapitalet 5 198 601 kr (soliditet 72,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.