Barakats Service ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 604 408 | 461 162 | 42 191 | 358 383 | 757 469 | 232 833 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 22 100 | 14 733 | 68 755 | 0 |
| Summa tillgångar | 604 408 | 461 162 | 64 291 | 373 116 | 826 224 | 232 833 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 112 848 | 0 | 642 | 178 726 | 188 577 | 160 869 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 112 848 | 0 | 642 | 178 726 | 188 577 | 160 869 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −22 880 | −30 398 | 2 487 | 130 741 | 555 257 | 21 964 |
| Summa eget kapital | 491 560 | 461 162 | 63 649 | 194 390 | 637 647 | 71 964 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | — | — | 14 065 | 303 745 | 1 075 003 | 223 261 |
| Rörelseresultat | −22 880 | −26 939 | 2 539 | 164 677 | 699 636 | 28 827 |
| EBITDA | — | — | — | 172 044 | 730 614 | 36 193 |
| Resultat före skatt | −22 880 | −30 398 | 3 129 | 164 660 | 699 314 | 27 659 |
| Årets resultat | −22 880 | −30 398 | 2 487 | 130 741 | 555 257 | 21 964 |
| Personalkostnader | 3 145 | 3 780 | 0 | 114 992 | 236 003 | 103 862 |
| Avskrivningar | — | — | — | 7 367 | 30 978 | 7 366 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 580 000 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Barakats Service AB
Översikt
Barakats Service AB (org.nr 559169-3766) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Örebro. Bransch enligt SCB: primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 223 261 kr, vilket är 79,2 % mindre än året innan (1 075 003 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 151 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 21 964 kr (9,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 232 833 kr och det egna kapitalet 71 964 kr (soliditet 30,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.