Günters svetsutbildning ABAktiv

559168-6513AktiebolagRegistrerat 2018ÄLVSJÖ

Finansiell översikt

233 000 kr+1,7%
Omsättning 2025
−14,7%
Genomsnittlig årlig förändring 2019–2025
0200 tusen400 tusen600 tusen800 tusen2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0100 tusen200 tusen300 tusen2019202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2019202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar265 271114 995100 853124 84134 77665 58865 212
Summa anläggningstillgångar——95 00095 00095 00095 0000
Summa tillgångar265 271114 995195 853219 841129 776160 58865 212
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder27 516−61 06315 47635 38314 89519 32518 390
Långfristiga skulder———————
Summa skulder27 516−61 06315 47635 38314 89519 32518 390
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)187 755−61 6974 3194 081−69 57726 382558
Summa eget kapital237 755176 058180 377184 458114 881141 26346 822
Resultaträkning
Nettoomsättning605 000235 000166 000212 000211 000229 000233 000
Rörelseresultat240 881−61 6415 8155 092−69 87132 975−6 217
Resultat före skatt240 712−61 6975 4405 140−69 57733 227−6 142
Årets resultat187 755−61 6974 3194 081−69 57726 382558
Personalkostnader163 109163 54132 23973 809147 37294 544127 711
Avskrivningar———————
Övriga nyckeltal
Anställda———————
Föreslagen utdelning———————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Günters svetsutbildning AB

Översikt

Günters svetsutbildning AB (org.nr 559168-6513) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Älvsjö.

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 233 000 kr, vilket är 1,7 % mer än året innan (229 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 14,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 558 kr (0,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 65 212 kr och det egna kapitalet 46 822 kr (soliditet 71,8 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag