Andratx Fastighets ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2024
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 38 000 | 38 000 | 76 373 | 321 069 |
| Summa anläggningstillgångar | 14 481 000 | 14 287 000 | 14 093 414 | 13 899 835 |
| Summa tillgångar | 14 519 000 | 14 325 000 | 14 169 787 | 14 220 904 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 5 031 000 | 4 885 000 | 4 925 308 | 5 056 569 |
| Långfristiga skulder | 9 430 000 | 9 324 000 | 9 218 500 | 9 112 500 |
| Summa skulder | 14 461 000 | 14 209 000 | 14 143 808 | 14 169 069 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −4 000 | 58 000 | −160 133 | −614 144 |
| Summa eget kapital | 58 000 | 116 000 | 25 979 | 51 835 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 624 000 | 642 000 | 675 000 | 623 000 |
| Rörelseresultat | 178 000 | 303 000 | 354 385 | −85 974 |
| EBITDA | 372 000 | 497 000 | 547 964 | 107 605 |
| Resultat före skatt | −4 000 | 58 000 | −160 133 | −614 144 |
| Årets resultat | −4 000 | 58 000 | −160 133 | −614 144 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 194 000 | 194 000 | 193 579 | 193 579 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Andratx Fastighets AB
Översikt
Andratx Fastighets AB (org.nr 559168-5697) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Kungsbacka. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 623 000 kr, vilket är 7,7 % mindre än året innan (675 000 kr). Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2024). Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 614 144 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 14 220 904 kr och det egna kapitalet 51 835 kr (soliditet 0,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.