Zen8 Clan ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 32 647 | 31 256 | 19 915 | 10 613 | 9 921 | 353 001 | 299 264 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | 234 000 | 583 779 |
| Summa tillgångar | 32 647 | 31 256 | 19 915 | 10 613 | 9 921 | 587 001 | 883 043 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 7 502 | 6 875 | 7 500 | 7 499 | 17 000 | 128 175 | 164 280 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | 329 991 |
| Summa skulder | 7 502 | 6 875 | 7 500 | 7 499 | 17 000 | 283 175 | 649 271 |
| Aktiekapital | 50 010 | 50 010 | 50 010 | 50 010 | 50 010 | 50 010 | 50 010 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −24 865 | −764 | −11 966 | −9 301 | −10 193 | 310 906 | 139 945 |
| Summa eget kapital | 25 145 | 24 381 | 12 415 | 3 114 | −7 079 | 303 826 | 233 772 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 40 000 | 16 000 | 0 | 0 | 0 | 872 000 | 1 960 000 |
| Rörelseresultat | −24 862 | −762 | −11 966 | −9 303 | −10 240 | 533 972 | 184 320 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | 569 972 | 258 101 |
| Resultat före skatt | −24 865 | −764 | −11 966 | −9 301 | −10 193 | 378 993 | 179 703 |
| Årets resultat | −24 865 | −764 | −11 966 | −9 301 | −10 193 | 310 906 | 139 945 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | 72 135 | 350 589 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | 36 000 | 73 781 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | 100 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Zen8 Clan AB
Översikt
Zen8 Clan AB (org.nr 559168-3882) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 960 000 kr, vilket är 125 % mer än året innan (872 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 91,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 139 945 kr (7,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 960 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 883 043 kr och det egna kapitalet 233 772 kr (soliditet 26,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 100 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.