Montano Invest ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | — | — | 816 773 | 1 809 144 | 1 867 959 |
| Årets resultat | 159 880 | 253 073 | 10 937 564 | 224 129 | 342 520 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 18 405 682 | 18 177 583 | 14 965 660 | 15 849 983 | 13 041 653 |
| Summa skulder | 15 307 872 | 12 906 920 | 1 757 433 | 5 417 627 | 5 266 777 |
| Summa eget kapital | 3 097 810 | 5 270 663 | 13 208 227 | 10 432 356 | 7 774 876 |
| Anställda | — | — | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Montano Invest AB
Översikt
Montano Invest AB (org.nr 559167-7850) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Trollhättan.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 867 959 kr, vilket är 3,3 % mer än året innan (1 809 144 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 51,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 342 520 kr (18,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 867 959 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 13 041 653 kr och det egna kapitalet 7 774 876 kr (soliditet 59,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.