Ina Lundahls kök ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 40 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 91 194 | 99 938 | 124 215 | 248 717 | 346 101 | 190 072 | 230 698 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 91 194 | 99 938 | 124 215 | 248 717 | 346 101 | 190 072 | 230 698 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 59 667 | 67 943 | 72 337 | 104 651 | 153 358 | 71 208 | 106 502 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 59 667 | 67 943 | 72 337 | 104 651 | 153 358 | 71 207 | 106 502 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −18 473 | 468 | 19 883 | 92 189 | 78 677 | −33 878 | 5 331 |
| Summa eget kapital | 31 527 | 31 995 | 51 878 | 144 066 | 192 743 | 118 865 | 124 196 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 228 594 | 427 715 | 426 853 | 758 379 | 1 005 853 | 827 744 | 997 000 |
| Rörelseresultat | −18 473 | 476 | 21 294 | 116 611 | 100 896 | −34 314 | 6 586 |
| Resultat före skatt | −18 473 | 468 | 21 229 | 116 567 | 101 003 | −33 878 | 7 508 |
| Årets resultat | −18 473 | 468 | 19 883 | 92 189 | 78 677 | −33 878 | 5 331 |
| Personalkostnader | 107 939 | 164 328 | 112 677 | 220 013 | 401 625 | 373 555 | 442 959 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 30 000 | 40 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Ina Lundahls kök AB
Översikt
Ina Lundahls kök AB (org.nr 559167-6712) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Sollentuna. Bransch enligt SCB: cateringverksamhet vid enskilda evenemang (SNI 56210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 997 000 kr, vilket är 20,4 % mer än året innan (827 744 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 27,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 5 331 kr (0,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 997 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 230 698 kr och det egna kapitalet 124 196 kr (soliditet 53,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.