Högakustenstugan ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 12 281 | 3 094 740 | 4 144 171 | 4 252 566 | 4 163 161 | 4 240 600 | 4 172 688 |
| Summa anläggningstillgångar | 746 250 | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 758 531 | 3 094 740 | 4 144 171 | 4 252 566 | 4 163 161 | 4 240 600 | 4 172 688 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 245 730 | 1 054 026 | 776 016 | 2 241 371 | 2 130 341 | 2 284 197 | 2 358 769 |
| Långfristiga skulder | 486 500 | 2 008 574 | 3 245 529 | 1 821 757 | 1 812 109 | 1 763 112 | 1 714 116 |
| Summa skulder | 732 230 | 3 062 600 | 4 044 545 | 4 105 128 | 3 984 450 | 4 064 309 | 4 072 885 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −23 699 | −37 | 67 486 | 47 812 | 31 273 | −2 420 | −76 488 |
| Summa eget kapital | 26 301 | 32 140 | 99 626 | 147 438 | 178 711 | 176 291 | 99 803 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | — | — | — | — | 49 984 | 92 400 | 0 |
| Rörelseresultat | −14 343 | 0 | −24 258 | −35 057 | −26 298 | 57 068 | −36 189 |
| Resultat före skatt | −23 699 | −37 | 83 065 | 60 254 | 39 721 | −2 420 | −76 488 |
| Årets resultat | −23 699 | −37 | 67 486 | 47 812 | 31 273 | −2 420 | −76 488 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Högakustenstugan AB
Översikt
Högakustenstugan AB (org.nr 559167-5953) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Bjästa. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 76 488 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 172 688 kr och det egna kapitalet 99 803 kr (soliditet 2,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.