sisjöns yogacenter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 359 043 | 264 741 | 233 887 | 153 075 | 206 648 | 158 503 | 109 248 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 359 043 | 264 741 | 233 887 | 153 075 | 206 648 | 158 503 | 109 248 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 46 768 | 153 648 | 75 746 | 61 268 | 28 554 | 51 618 | 20 896 |
| Långfristiga skulder | 200 000 | 0 | 1 110 | 0 | — | — | — |
| Summa skulder | 246 768 | 153 648 | 76 856 | 61 268 | 28 554 | 51 618 | 20 896 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 62 275 | −1 182 | 45 938 | −65 224 | 86 287 | 28 791 | −18 533 |
| Summa eget kapital | 112 275 | 111 093 | 157 031 | 91 807 | 178 094 | 106 885 | 88 352 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 481 000 | 431 000 | 460 000 | 581 000 | 636 000 | 590 881 | 523 000 |
| Rörelseresultat | 80 182 | −1 032 | 58 391 | −64 642 | 91 971 | 37 445 | −18 345 |
| Resultat före skatt | 79 837 | −1 182 | 57 809 | −65 224 | 92 081 | 36 503 | −18 533 |
| Årets resultat | 62 275 | −1 182 | 45 938 | −65 224 | 86 287 | 28 791 | −18 533 |
| Personalkostnader | 7 235 | 273 387 | 360 369 | 313 312 | 244 880 | 251 850 | 218 766 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: sisjöns yogacenter AB
Översikt
Sisjöns yogacenter AB (org.nr 559166-8081) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Askim. Bransch enligt SCB: sport- och fritidsutbildning (SNI 85510).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 523 000 kr, vilket är 11,5 % mindre än året innan (590 881 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,4 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 18 533 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 523 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 109 248 kr och det egna kapitalet 88 352 kr (soliditet 80,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.