Anna J C Svensson ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 248 331 | 251 372 | 164 365 | 105 139 | 202 822 | 25 113 | 9 646 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 248 331 | 251 372 | 164 365 | 105 139 | 202 822 | 25 113 | 9 646 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 79 531 | 92 470 | 14 893 | 37 548 | 62 574 | 20 662 | 7 234 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | 103 966 | 108 207 | 110 183 |
| Summa skulder | 79 531 | 92 470 | 14 893 | 37 548 | 166 540 | 128 869 | 117 417 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 118 800 | −9 898 | −9 430 | −81 880 | −31 309 | −140 038 | −4 014 |
| Summa eget kapital | 168 800 | 158 902 | 149 472 | 67 591 | 36 282 | −103 756 | −107 771 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 1 412 695 | 960 072 | 431 696 | 680 580 | 352 654 | 133 032 | 55 194 |
| Rörelseresultat | 152 360 | −9 727 | −3 381 | −79 772 | −24 061 | −129 891 | 5 386 |
| Resultat före skatt | 152 360 | −9 898 | −5 255 | −81 880 | −31 309 | −140 038 | −4 014 |
| Årets resultat | 118 800 | −9 898 | −9 430 | −81 880 | −31 309 | −140 038 | −4 014 |
| Personalkostnader | 754 187 | 668 299 | 266 094 | 390 224 | 159 157 | 20 023 | 11 701 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Föreslagen utdelning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Anna J C Svensson AB
Översikt
Anna J C Svensson AB (org.nr 559166-6366) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: litterärt skapande och musikkomposition (SNI 90110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 55 194 kr, vilket är 58,5 % mindre än året innan (133 032 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 41,7 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 4 014 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−107 771 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.