Dans Elna ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 227 055 | 146 809 | 46 386 | 147 027 | 115 209 | 93 890 |
| Summa anläggningstillgångar | 413 469 | 416 058 | 389 961 | 342 246 | 306 923 | 259 641 |
| Summa tillgångar | 640 524 | 562 867 | 436 347 | 489 273 | 422 132 | 353 531 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 52 708 | 224 598 | 170 405 | 119 417 | 194 478 | 187 920 |
| Långfristiga skulder | 551 525 | 226 118 | 119 847 | 67 053 | 63 646 | 44 032 |
| Summa skulder | 604 233 | 450 716 | 290 252 | 186 470 | 258 124 | 231 952 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −13 709 | −199 140 | 33 944 | 156 708 | −138 796 | −42 428 |
| Summa eget kapital | 36 291 | 112 151 | 146 095 | 302 803 | 164 008 | 121 579 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 066 000 | 520 000 | 635 000 | 815 000 | 843 000 | 803 000 |
| Rörelseresultat | 7 684 | −185 307 | 64 180 | 191 101 | −102 512 | −5 800 |
| EBITDA | 50 596 | −166 374 | 122 910 | 252 991 | −56 790 | 41 482 |
| Resultat före skatt | −13 709 | −199 140 | 33 944 | 156 708 | −138 796 | −42 428 |
| Årets resultat | −13 709 | −199 140 | 33 944 | 156 708 | −138 796 | −42 428 |
| Personalkostnader | 534 152 | 127 242 | 245 192 | 248 514 | 450 613 | 371 288 |
| Avskrivningar | 42 912 | 18 933 | 58 730 | 61 890 | 45 722 | 47 282 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Dans Elna AB
Översikt
Dans Elna AB (org.nr 559166-4114) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Limhamn. Bransch enligt SCB: övrig musik-, dans- och kulturell utbildning (SNI 85522).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 803 000 kr, vilket är 4,7 % mindre än året innan (843 000 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 5,5 % per år. Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 42 428 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 803 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 353 531 kr och det egna kapitalet 121 579 kr (soliditet 34,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.