Billdals Sax & Sax ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 50 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 217 427 | 131 654 | 167 477 | 196 416 | 228 531 |
| Summa anläggningstillgångar | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 246 833 | 188 833 |
| Summa tillgångar | 227 427 | 141 654 | 177 477 | 443 249 | 417 364 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 194 801 | 119 436 | 77 989 | 180 844 | 137 328 |
| Långfristiga skulder | 1 028 | −35 983 | −22 578 | 124 774 | −33 517 |
| Summa skulder | 195 829 | 83 453 | 55 411 | 305 618 | 103 811 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −18 402 | 26 603 | 93 866 | 45 918 | 175 922 |
| Summa eget kapital | 31 598 | 58 201 | 122 066 | 137 631 | 313 553 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 548 130 | 720 154 | 803 386 | 968 009 | 1 038 141 |
| Rörelseresultat | −18 178 | 26 343 | 116 685 | 62 989 | 223 820 |
| EBITDA | — | — | — | 116 156 | 281 820 |
| Resultat före skatt | −18 402 | 26 603 | 117 263 | 60 181 | 223 184 |
| Årets resultat | −18 402 | 26 603 | 93 866 | 45 918 | 175 922 |
| Personalkostnader | 674 173 | 555 974 | 476 293 | 807 468 | 610 101 |
| Avskrivningar | — | — | — | 53 167 | 58 000 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 30 000 | 30 353 | 0 | 50 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Billdals Sax & Sax AB
Översikt
Billdals Sax & Sax AB (org.nr 559165-9619) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Billdal. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 038 141 kr, vilket är 7,2 % mer än året innan (968 009 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 175 922 kr (16,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 519 071 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 417 364 kr och det egna kapitalet 313 553 kr (soliditet 75,1 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 50 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.