Stark of Sweden i Ullared ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 2 109 510 | 2 112 104 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 423 363 | 939 715 |
| Summa tillgångar | 3 532 873 | 3 051 819 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 738 089 | 485 409 |
| Långfristiga skulder | 1 142 282 | 736 602 |
| Summa skulder | 1 883 297 | 1 295 261 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 6 124 | 106 981 |
| Summa eget kapital | 1 649 576 | 1 756 558 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 4 407 288 | 4 722 121 |
| Rörelseresultat | −796 718 | 261 848 |
| EBITDA | −659 874 | 398 692 |
| Resultat före skatt | 14 934 | 137 699 |
| Årets resultat | 6 124 | 106 981 |
| Personalkostnader | 1 356 731 | 1 235 647 |
| Avskrivningar | 136 844 | 136 844 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Stark of Sweden i Ullared AB
Översikt
Stark of Sweden i Ullared AB (org.nr 559165-9304) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Ullared.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 722 121 kr, vilket är 7,1 % mer än året innan (4 407 288 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 106 981 kr (2,3 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 2 361 061 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 051 819 kr och det egna kapitalet 1 756 558 kr (soliditet 57,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.