Salong Jennie i Ljungskile ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 200 793 | 223 680 | 407 756 | 271 553 | 208 443 | 239 823 | 262 700 |
| Summa anläggningstillgångar | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 23 750 | 23 750 | 23 750 |
| Summa tillgångar | 225 793 | 248 680 | 432 756 | 296 553 | 232 193 | 263 573 | 286 450 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 147 765 | 142 149 | 252 343 | 103 380 | 124 613 | 154 862 | 173 407 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 147 765 | 142 149 | 252 343 | 103 380 | 124 613 | 154 862 | 173 407 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 28 028 | 28 503 | 66 123 | 12 760 | −85 593 | 1 131 | 4 332 |
| Summa eget kapital | 78 028 | 106 531 | 180 413 | 193 173 | 107 580 | 108 711 | 113 043 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 1 282 000 | 815 000 | 880 000 | 854 000 | 863 000 | 914 000 | 984 000 |
| Rörelseresultat | 38 174 | −72 944 | −48 305 | −54 694 | −149 959 | 1 693 | 4 804 |
| Resultat före skatt | 36 214 | 36 262 | 66 123 | 12 760 | −85 593 | 1 131 | 4 332 |
| Årets resultat | 28 028 | 28 503 | 66 123 | 12 760 | −85 593 | 1 131 | 4 332 |
| Personalkostnader | 948 441 | 702 056 | 758 316 | 687 290 | 800 810 | 698 206 | 725 476 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Salong Jennie i Ljungskile AB
Översikt
Salong Jennie i Ljungskile AB (org.nr 559165-8140) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Ljungskile. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 984 000 kr, vilket är 7,7 % mer än året innan (914 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,3 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 4 332 kr (0,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 984 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 286 450 kr och det egna kapitalet 113 043 kr (soliditet 39,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.