Cogny ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 50 000 | 40 696 | 31 162 | 281 565 | 150 552 | 571 332 | 710 689 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 958 837 | 1 058 532 | 1 099 047 | 992 730 |
| Summa tillgångar | 50 000 | 40 696 | 31 162 | 1 240 402 | 1 209 084 | 1 670 379 | 1 703 419 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | — | — | — | 33 793 | 287 755 | 421 290 | 446 995 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 1 153 036 | 793 036 | 1 120 055 | 1 120 055 |
| Summa skulder | 0 | 0 | 0 | 1 186 829 | 1 080 791 | 1 541 345 | 1 567 050 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | — | −9 304 | −9 534 | 22 411 | 74 720 | 741 | 7 335 |
| Summa eget kapital | 50 000 | 40 696 | 31 162 | 53 573 | 128 293 | 129 034 | 136 369 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 1 834 000 | 171 000 | 847 000 | 1 314 000 |
| Rörelseresultat | 0 | −9 304 | −9 534 | −115 171 | −231 623 | −110 148 | −4 651 |
| EBITDA | — | — | — | −115 171 | −114 008 | 138 243 | 285 181 |
| Resultat före skatt | 0 | −9 304 | −9 534 | 23 498 | 94 621 | 1 449 | 9 782 |
| Årets resultat | — | −9 304 | −9 534 | 22 411 | 74 720 | 741 | 7 335 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | 0 | 117 615 | 248 391 | 289 832 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Cogny AB
Översikt
Cogny AB (org.nr 559164-9628) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 314 000 kr, vilket är 55,1 % mer än året innan (847 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 7 335 kr (0,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 703 419 kr och det egna kapitalet 136 369 kr (soliditet 8,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.