S.P. Strike nr 2 Göteborg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 806 732 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 431 669 | 921 934 | 2 608 970 | 1 669 821 | 1 495 164 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 148 427 | 1 259 431 | 975 435 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 4 580 096 | 2 181 365 | 3 584 405 | 1 669 821 | 1 495 164 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 110 778 | 532 754 | 583 676 | 507 063 | 525 484 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 110 778 | 532 754 | 583 676 | 507 063 | 525 484 |
| Aktiekapital | 96 154 | 96 154 | 96 154 | 96 154 | 96 154 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 800 403 | −131 281 | 1 645 389 | 696 648 | 806 923 |
| Summa eget kapital | 3 469 318 | 1 648 611 | 3 000 729 | 1 162 758 | 969 680 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 106 000 | 5 381 000 | 4 302 000 | 4 367 000 | 3 675 000 |
| Rörelseresultat | 1 254 847 | 79 537 | 2 273 037 | 959 231 | 1 013 495 |
| EBITDA | 2 143 843 | 968 533 | 3 162 033 | 1 329 666 | 1 013 495 |
| Resultat före skatt | 1 251 016 | 75 961 | 2 306 400 | 980 497 | 1 020 537 |
| Årets resultat | 800 403 | −131 281 | 1 645 389 | 696 648 | 806 923 |
| Personalkostnader | 3 320 123 | 3 757 989 | 2 220 829 | 2 262 137 | 2 072 777 |
| Avskrivningar | 888 996 | 888 996 | 888 996 | 370 435 | 0 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 4 | 4 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 293 269 | 2 534 619 | 1 000 002 | 806 732 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: S.P. Strike nr 2 Göteborg AB
Översikt
S.P. Strike nr 2 Göteborg AB (org.nr 559164-8794) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare (SNI 66220).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 675 000 kr, vilket är 15,8 % mindre än året innan (4 367 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 11,9 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 806 923 kr (22,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 225 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 495 164 kr och det egna kapitalet 969 680 kr (soliditet 64,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 806 732 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.