H Schiller ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 138 733 | 455 411 | 371 492 | 288 196 | 148 315 | 886 407 |
| Summa anläggningstillgångar | 379 060 | 442 893 | 1 413 680 | 1 522 667 | 1 449 260 | 941 366 |
| Summa tillgångar | 517 793 | 898 304 | 1 785 172 | 1 810 863 | 1 597 575 | 1 827 773 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 22 835 | 52 631 | 0 | — | 3 467 | 119 201 |
| Långfristiga skulder | 258 747 | 546 155 | 1 712 653 | 1 738 344 | 1 521 589 | 1 617 302 |
| Summa skulder | 281 582 | 598 786 | 1 712 653 | 1 738 344 | 1 525 056 | 1 736 503 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −89 581 | 63 307 | −226 999 | −119 371 | −283 018 | −78 860 |
| Summa eget kapital | 236 211 | 299 518 | 72 519 | 72 519 | 72 519 | 91 270 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 451 488 | 710 993 | 659 556 | 790 138 | 527 907 | 1 007 000 |
| Rörelseresultat | −89 351 | 71 497 | −215 956 | −104 056 | −261 935 | −62 021 |
| EBITDA | 19 666 | 163 337 | −86 743 | 43 544 | −8 128 | 278 473 |
| Resultat före skatt | −89 581 | 63 307 | −226 999 | −119 371 | −283 018 | −78 860 |
| Årets resultat | −89 581 | 63 307 | −226 999 | −119 371 | −283 018 | −78 860 |
| Personalkostnader | 4 328 | 0 | — | 3 712 | 5 149 | 0 |
| Avskrivningar | 109 017 | 91 840 | 129 213 | 147 600 | 253 807 | 340 494 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | 1 | 1 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: H Schiller AB
Översikt
H Schiller AB (org.nr 559164-3670) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Djursholm. Bransch enligt SCB: tävling med hästar (SNI 93191).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 007 000 kr, vilket är 90,8 % mer än året innan (527 907 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 78 860 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 527 907 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 827 773 kr och det egna kapitalet 91 270 kr (soliditet 5,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.